Timiditatea...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Timiditatea...

Mesaj  Bogo la data de Sam Dec 22, 2007 12:24 pm

deea, esti timida? sau cunosti pe cineva timid? Question

Master Admin
Master Admin

masculin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 31
Ocupatie/Profesie Actuala : Administrator Forum/Liber Profesionist
Data de inscriere : 23/06/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.cazacubogdan.blogspot.com

Sus In jos

Re: Timiditatea...

Mesaj  Vizitato la data de Sam Dec 22, 2007 4:03 pm

tise pare ca as fi timida?Smile)persoane timide cunosc si chiar mai multe ...cred ca timiditate este unora se naste din frica de a nu le fi respinse ideile ..le e teama de ceea ce vor crede altii despre ei si de aceea le e frica sa si spuna parerea sau sa se manifeste asa cum simt...asta e parerea mea...
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Sam Dec 22, 2007 5:03 pm

eu zic ca fiecare om are un grad mai mic sau mai mare de timiditate.pana si eu sunt timida si incerc sa trec peste asta.fiecare isi manifesta timiditatea diferit.eu incerc sa imi controlez emotiile si sa ma comport firesc, desi, daca ma simt pusa intr-o situatie care nu imi place si unde nu ma simt in largul meu, incep sa vorbesc mult si prost
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Sam Dec 22, 2007 8:17 pm

pai asta pentru ca si timiditatea se manifesta in mai multe moduri la unii prin tacere si la altii prin comunicare excesiva si d proasta calitate fara a transmite niciun fel de mesaj...dar timiditatea poate fi depasita prin exercitiu si nu prin izolare..ca atata timp cat stai in coltul tau si nu spui nimic nu ai cum sa o de[pasesti.Si eu am fost timida..chiar daca nu se vede..dar mi am dat seama ca am f multe de pierdut din cauza asta si treptat treptat am reusit sa mi diminuez gradul de timiditate ..nu zic ca a disparut de tot ..inca mai este dar nu se compara cu ceea ce era acum 2 ani de exemplu..
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Dec 24, 2007 12:04 am

tine foarte mult de autocontrol faza cu timiditatea si de cat de dispus esti sa renunti la lucrurile din viata ta care dispar pt ca nu iei atitudine si te complaci in starea de timiditate
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Dec 24, 2007 12:48 am

nu cred ca e vb de a te complace ci cred ca e mai degraba teama ..teama d a reactiona pentru a nu fi judecat ...timiditatea pote fi interpretata ca si o teama...decat sa fii judecat pentru ca ai putea gresi mai bn stai acolo in coltul tau unde nu te observa nimeni si in felul asta scapi de oprobiul public..
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Dec 24, 2007 4:53 pm

pai e teama, teama fata de recatiile celor din jur.totusi, mai bine sa spui o tampenie decat sa iti traiesti viata intr-un con imens de umbra.in cazul in care faci asta, lasi viata sa treaca pe langa tine.faci cea mai mare risipa posibila : aceea a timpului tau.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Dec 24, 2007 11:49 pm

eu stiu asta dar nu trebuie sa mi spui mie ci celor care au nevoie ..mie mi ar fi prins bn sa mi fi spus asta cineva acum 2 ani cand si eu deabia scoteam 2 cuvinte...acu important e sa spui asta celor acre se confrunta cu problema asta in prezent..ca fie ca recunoastem sau nu timiditatea e o problema
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Mar 04, 2008 11:57 pm

avand in vedere intalnirea de sambata cred ca topicul cu timiditatea e f bun de readus in dicutie pt ca reactiile unorav pot fi interpretagte in 2 moduri :fie plictiseala si chef de nimic(dar atunci nu inteleg de ce isi mai fac simtita prezenta) fie timiditatea care de multe ori actioneaza ca un inhibitor impedicandu i p cei care st timizi sa se maneifeste in modul in care si ar dori sa o faca..Razz
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  flor la data de Mier Mar 05, 2008 11:05 pm

Eu cred ca si atitudinea tinerilor din ziua de azi, care e dominata de teribilism, are o influenta negativa asupra celor timizi. Daca o persoana care e stiuta de timida incearca sa iasa in evidenta, sustinandu-si o parere, e foarte probabil sa fie luata in ras. Si atunci se pierde, nu? Isi pierde de tot incerderea in ea insasi. Trebuie sa fim mai toleranti cu cei din jurul nostru si sa acceptam si alte opinii in afara de ale noastre!

flor
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 27
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 19/01/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat